Aktualności

Poprawa kondycji Polskiego przemysłu

Poprawa kondycji polskiego przemysłu

Ostatnie odczyty indeksu PMI dla naszego kraju sugerują, że tempo wzrostu może być bardzo szybkie. PMI dla Polski sięgnął we wrześniu 53,1 pkt wobec 52,6 pkt w sierpniu. Średni odczyt PMI za trzeci kwartał wyniósł w Polsce 52,3 pkt, co jest najlepszym wynikiem od pierwszej połowy 2011 r. Liczba nowych zamówień w przemyśle rośnie od miesięcy, a głównym motorem napędzającym jest eksport wyprodukowanych dóbr. Oprócz stali ogromny popyt wytworzył się też na kurtyny PCV wykonane z elastycznych pasów foliowych.

Indeks PMI określa koniunkturę w przemyśle. Odczyt powyżej 50 pkt. oznacza ożywienie, poziom wskaźnika PMI poniżej 50 świadczy o pogarszającej się sytuacji gospodarczej. Na podstawie jego składowych można oczekiwać tego, co będzie się działo w kolejnych miesiącach.  W przeciwieństwie do większości danych, nie tworzy go GUS, tylko sami przedsiębiorcy.

Kurtyny spawalnicze

Kurtyny spawalnicze

Kurtyny lub inaczej mówiąc ekrany spawalnicze służą przede wszystkim do ochrony wzroku i skóry osób, które przebywają w pobliżu stanowisk spawalniczych i nie są wyposażone w środki ochrony indywidualnej.

Czerwone kurtyny spawalnicze
Kurtyna spawalnicza z czerwony lameli na stelażu stalowym INOX

Przegrody spawalnicze zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe (UV) a także podczerwone (IR), które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym. Zatrzymują również iskry i rozżarzone odpryski metalu. Materiał spełnia wymagania normy EN 1598 i ISO 25980.

Kurtyny spawalnicze i ich budowa

Kurtyny spawalnicze wykonuje się z pasów lub arkuszy folii PCV. Ich mocowanie odbywa się przy pomocy zawiesi grzebieniowych do ścian, sufitów a także konstrukcji stalowych. W ten sposób uzyskuje się trwałą przegrodę stacjonarną.

Dla prac prowadzonych tymczasowo służą stelaże mobilne z wypełnieniem z kurtyn spawalniczych. Stelaże mają samonośną konstrukcję a także kółka, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób można przestawiać je w dowolne miejsce.

Pasy i arkusze posiadają cztery stopnie przepuszczalności światła widzialnego. Dla łatwej i szybkiej identyfikacji każdy stopień posiada inny kolor. Ponadto wszystkie materiały skutecznie zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe (UV) i podczerwone (IR), niezależnie od stopnia przepuszczalności światła widzialnego.

Przegrody spawalnicze – podział

Kurtyny spawalnicze

Kurtyna spawalnicza składa się z pasów i zawiesi grzebieniowych. Zazwyczaj mocuje się je na otworach wejściowych do stanowisk spawalniczych a także na stalowych konstrukcjach wsporczych, tworzy się w ten sposób ścianki wydzielające obszar prac spawalniczych. Przez pasy może odbywać się ruch.

Parawany spawalnicze

Parawany spawalnicze mają postać stelaży (ram ze stalowych profili), na których mocowane są kurtyny spawalnicze. Dodatkowo parawany można zestawiać i łączyć ze sobą, tworząc w ten sposób ścianki.

  • stacjonarne – stelaże stacjonarne mają konstrukcję samonośną. Mogą być ustawiane w dowolnym miejscu, łączone ze sobą, a po zakończeniu prac usunięte. 
  • mobilne – stelaże wyposażone w kółka z hamulcem, dla łatwiejszego  przemieszczania. Stosuje się je najczęściej przy pracach spawalniczych, które wymagają częstego przemieszczania się, np. przy naprawie konstrukcji stalowych, których nie można przenieść na stacjonarne stanowisko spawalnicze.


Lamele spawalnicze

Lamele spawalnicze to określenie dla pasów z elastycznej z folii PCV zawierającej dodatki, które przede wszystkim zatrzymują promieniowanie UV i IR. Wstęgi mają wymiary (szerokość x grubość): 300mm x 2mm, 570mm x 1mm a także 1400mm x 0,4mm. Wszystkie materiały są dostępne w rolkach o długości 50mb. Są używane do wykonywania kurtyn spawalniczych.

Kotary spawalnicze

Zasłony spawalnicze wykonuje się z pojedynczego arkusza folii spawalniczej i mają postać plandek. W górnej części znajdują się otwory z wgrzanymi oczkami. Służą one do mocowania haczyków montażowych. Dodatkowo na krawędzi bocznej znajdują się zaczepy, które umożliwiają połączenie z kolejną kotarą.

Popyt na stal w budownictwie i flocie

stalowa flota budowa

Z danych opublikowanych przez HIPH wynika, że najmocniej zapotrzebowanie na stal rośnie w branży budowlanej. Budownictwo ma 45% udział w zużyciu, a dane za 2018r. wskazują, że popyt firm budowlanych na stal zwiększył się o 18 proc. To przede wszystkim efekt licznych publicznych inwestycji infrastrukturalnych.

O 12% wzrosło zużycie wyrobów stalowych w zakładach produkujących urządzenia i maszyny transportowe, czyli tramwaje, wagony a także statki. Ich dostawcy nie nadążają z realizacją zamówień.. Krzysztof Sędzikowski, prezes bydgoskiej Pesy -europejskiego lidera w produkcji taboru kolejowego, od miesięcy podkreśla,że do przetargów podchodzi wybiórczo. „Nie decyduje się na podpisywanie kontraktów, w których przewidziano krótkie terminy realizacji, bo już ma napięty harmonogram umów.”

Hutnicza Izba Przemysłowo Handlowa podaje również, że o 3 proc. zwiększyło się zużycie stali w przemyśle motoryzacyjnym.

W Europie hutnicy wygaszają piece

produkcja stali w Polsce

Spadek produkcji stali w Europie

Chiny odpowiedzialne za połowę globalnej produkcji stali, nadal eksportują najwięcej w historii. Na europejskim rynku pojawia się coraz więcej stali w konkurencyjnych cenach. To zmusza europejskich producentów do zmniejszania produkcji, do poziomu poniżej 70% możliwości produkcyjnych.

Na rynku europejskim jedynie Polska jest wyjątkiem. Z danych World Steel Association wynika, że Polska w przeciwieństwie do państw UE zanotowała wzrost produkcji stali. Głównie dzięki zużyciu rekordowych ilości stali w realizacji dużych inwestycji infrastrukturalnych.

Produkcja stali w Polsce

huta stali

Mija kolejny miesiąc z kolei, w którym polskie huty wytopiły więcej stali niż w analogicznym okresie 2018 roku. Wyprodukowano 780 tys. ton, co oznacza skok o 12,3 punktów procentowych. W sumie przez dziewięć miesięcy 2019 r. Polska wyprodukowała już 6,16 mln ton stali. Wynik ten jest wyraźne lepszy niż średnia w Unii Europejskiej.

Globalne wykorzystanie mocy produkcyjnych hut wyniosło 81 proc., czyli było o 0,5 pkt proc. wyższe niż przed rokiem. Co pozwala oczekiwać wzrostu produkcji w całym 2019 roku o 0,8 punktu procentowego.