Kurtyny spawalnicze

Kurtyny spawalnicze

Kurtyny lub inaczej mówiąc ekrany spawalnicze służą przede wszystkim do ochrony wzroku i skóry osób, które przebywają w pobliżu stanowisk spawalniczych i nie są wyposażone w środki ochrony indywidualnej.

Czerwone kurtyny spawalnicze
Kurtyna spawalnicza z czerwony lameli na stelażu stalowym INOX

Przegrody spawalnicze zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe (UV) a także podczerwone (IR), które powstaje podczas spawania łukiem elektrycznym. Zatrzymują również iskry i rozżarzone odpryski metalu. Materiał spełnia wymagania normy EN 1598 i ISO 25980.

Kurtyny spawalnicze i ich budowa

Kurtyny spawalnicze wykonuje się z pasów lub arkuszy folii PCV. Ich mocowanie odbywa się przy pomocy zawiesi grzebieniowych do ścian, sufitów a także konstrukcji stalowych. W ten sposób uzyskuje się trwałą przegrodę stacjonarną.

Dla prac prowadzonych tymczasowo służą stelaże mobilne z wypełnieniem z kurtyn spawalniczych. Stelaże mają samonośną konstrukcję a także kółka, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób można przestawiać je w dowolne miejsce.

Pasy i arkusze posiadają cztery stopnie przepuszczalności światła widzialnego. Dla łatwej i szybkiej identyfikacji każdy stopień posiada inny kolor. Ponadto wszystkie materiały skutecznie zatrzymują promieniowanie ultrafioletowe (UV) i podczerwone (IR), niezależnie od stopnia przepuszczalności światła widzialnego.

Przegrody spawalnicze – podział

Kurtyny spawalnicze

Kurtyna spawalnicza składa się z pasów i zawiesi grzebieniowych. Zazwyczaj mocuje się je na otworach wejściowych do stanowisk spawalniczych a także na stalowych konstrukcjach wsporczych, tworzy się w ten sposób ścianki wydzielające obszar prac spawalniczych. Przez pasy może odbywać się ruch.

Parawany spawalnicze

Parawany spawalnicze mają postać stelaży (ram ze stalowych profili), na których mocowane są kurtyny spawalnicze. Dodatkowo parawany można zestawiać i łączyć ze sobą, tworząc w ten sposób ścianki.

  • stacjonarne – stelaże stacjonarne mają konstrukcję samonośną. Mogą być ustawiane w dowolnym miejscu, łączone ze sobą, a po zakończeniu prac usunięte. 
  • mobilne – stelaże wyposażone w kółka z hamulcem, dla łatwiejszego  przemieszczania. Stosuje się je najczęściej przy pracach spawalniczych, które wymagają częstego przemieszczania się, np. przy naprawie konstrukcji stalowych, których nie można przenieść na stacjonarne stanowisko spawalnicze.


Lamele spawalnicze

Lamele spawalnicze to określenie dla pasów z elastycznej z folii PCV zawierającej dodatki, które przede wszystkim zatrzymują promieniowanie UV i IR. Wstęgi mają wymiary (szerokość x grubość): 300mm x 2mm, 570mm x 1mm a także 1400mm x 0,4mm. Wszystkie materiały są dostępne w rolkach o długości 50mb. Są używane do wykonywania kurtyn spawalniczych.

Kotary spawalnicze

Zasłony spawalnicze wykonuje się z pojedynczego arkusza folii spawalniczej i mają postać plandek. W górnej części znajdują się otwory z wgrzanymi oczkami. Służą one do mocowania haczyków montażowych. Dodatkowo na krawędzi bocznej znajdują się zaczepy, które umożliwiają połączenie z kolejną kotarą.